Vår grønne reise
Vi startet med sortering allerede i 2018 da vi bestemte oss for å gjøre noe med kostnadene i forbindelse med avfallet vårt. Den gang var det Norsk Gjenvinning 9001 som sertifiserte oss.
2022 bestemte vi oss for at nå var vi klare for å gå enda et steg videre – vi ville bli miljøfyrtårnsertifisert! Vi startet prosessen.
2023 klarte vi kravene og hadde alle dokumentene på plass for at vi kunne bestille sertifisør. Vi gikk lett gjennom sertifiseringskravene!
I våres bedrift har det skjedd mye etter at vi lagde rutiner, og nevner noen av de største forskjellene:
Vi mener at sortering er et virkelig miljøforbedrende tiltak, vi har fått et vesentlig ryddigere verksted som gjør at:
- HMS er mye bedre, og sikrere enn noen gang
- ingen leter lengre etter noe
- nesten ikke skade på materialer/produkter lengre
- vi finner også ut at vi kan gjenvinne store mengder kapp og frese om til mindre innrednings deler!
Nå har vi bestilt helt ny CNC fres (bestilt av den Norske leverandøren Falkenberg) som skal utføre akkurat dette gjenbruket av materialer. Vi mener i første omgang at vi kan bruke ca. 7-10 tonn restkapp om igjen til nye produkter! Dette blir et meget spennende konsept.
Det er viktig å ta miljøfyrtårnsertifiseringen på alvor og hos oss har det gått litt sport i dette. Man skal ikke bare sertifisere seg fordi man må! Da vil det bare bli et tiltak som er tungt og kjedelig, og det fungerer dårlig.